קפיצת גדילה

מאת הדס אגוזי פרקש

קפיצת גדילה הינו מושג המוכר לנו מעולם הינקות, הוא מתקשר להנקה מוגברת של תינוקות רכים בשלבים מסויימים וידועים בד"כ על מנת להגביר את יצור החלב אצל האם כדי לגדול.

ההתפתחות האנושית הפסיכולוגית הוגדרה על ידי תיאורטיקנים שונים בשלבים הבנויים מרצף או זקוקים להבשלה של מערכות שונות- כגון חברתית, אינטלקטואלית, שפתית, מוטורית. שלבים מכריעים בהתפתחות מתרחשים ומתבססים בגילאים הצעירים.

ומה לגבי היכולת שלנו לבצע קפיצות גדילה רגשיות ומציאותיות כאנשים בוגרים? כבעלי מקצוע? האם ההתפתחות הרגשית שלנו נעצרת בשנות הילדות או עשויה להימשך גם בבגרותנו? האם היא מתרחשת באופן ספונטאני ועצמאי או שהיא צריכה להיות מכוונת על ידי אנשי מקצוע?

מטרת האימון הינה לא רק להגיע להישגים אלא גם ליצור קפיצת גדילה!

במילים אחרות, אימון משמעותי לא רק יוצר שינוי במציאות אלא גם טרנספורמציה.

אדם שהיה רווק זמן רב ומסוגל לקבל החלטה להינשא ולהיכנס למערכת של מחוייבות ואינטימיות ביצע קפיצת גדילה.

אשה שהפכה לאם ביצעה קפיצת גדילה. כל ההוויה שלה השתנתה, פיזית, רגשית, קוגניטיבית, הורמונאלית ועוד. לא סתם נפתחות קבוצות לנשים לאחר לידה. יותר ויותר גוברת ההבנה שיש לעזור לנשים אלו 'לעכל' את הטרנספורמציה שעברו ולעזור להן להסתגל לחייהן החדשים.

אדם שהפך משכיר לעצמאי או ששינה את תחום עיסוקו באמצע החיים לא ביצע רק שינוי טכני, אלא קפיצת גדילה- זהו שינוי משמעותי בתפיסות שלו, בדפוסים ובהתמודדויות.

כל שינוי מהותי באמונות, בפרדיגמות הפנימיות, המשפיע על שוני בתפקוד לאורך זמן הינו קפיצת גדילה.

מנהל אשר קיבל תפקיד חדש, אשר מכריח אותו 'לגדול', להיות מנהיג, לקבל החלטות חשובות, להאציל סמכויות ולא רק לבצע, אשר נדרש לאומץ ניהולי ואותנטיות ולא רק לרצות אחרים, אשר מתנהל באופן שונה מהותית מול כפיפיו או מול כל גורם אחר בארגון צריך לבצע קפיצת גדילה.

באימון מדובר באנשים בוגרים, בעלי כוחות, שאינם נמצאים במסגרת לימודית מסודרת כגון בי"ס או תחת חסות הורים שיעזרו להם לעכל ולהסתגל לשינוי.

מנהלים, יותר מאחרים, הינם 'בודדים בצמרת' ונדרשים לתפקד תחת לחצים ועומסים אישיים ומקצועיים.

הרבה פעמים בזמן קפיצת הגדילה (כמו בהנקה אינטנסיבית) חווים קושי, אשר מטעה וגורם לחשוב שקיימת בעיה ולא התקדמות. זהו זמן בו אסור להתייאש אלא 'לראות מעבר' להתבונן 'במעוף הציפור' על התהליך.

חלק מהבעיה היא שכשמדובר בתחומים מופשטים כמו התפתחות רגשית, מודעות עצמית וכד' בהם קשה לראות תוצאות בשטח. ההתפתחות היא קודם כל פנימית ורק בהמשך היא מתבטאת במציאות. במקרים אלו תפקיד המאמן לעזור ולהכיל את אי הודאות הקשורה לשינוי.

המטרה של אימון בגישה פסיכולוגית היא לעזור למנהל לבצע קפיצת גדילה מקצועית!

כלומר, ליצור שינוי משמעותי שימשך לאורך זמן ויתבטא באיכות היחסים שהוא יוצר, במהות הבחירות שלו, בהרחבת האפשרויות שיעמדו בפניו, ובהתנהלות ממוקדת יותר לעבר מימוש המטרות העסקיות של הארגון.


פוסטים מעניינים
פוסטים אחרונים